Złagodzenia dla kierowców na Słowacji

Słowacja ogłosiła czasowe złagodzenie przepisów o czasie prowadzenia pojazdów i odpoczynkach kierowców - zajmujących się krajową i międzynarodową dostawą towarów. Zwolnienie będzie obowiązywać do 10 grudnia 2020 r. 

Zmiana zasad wydawania zezwoleń na Białoruś

Biuro Transportu ds. Międzynarodowego GITD poinformowało o zmianie zasad wydawania zezwoleń na przewóz do lub przez Białoruś. Sprawdź

Poradnik – jak przygotować się do brexitu

Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii przygotowało poradnik w sprawie brexitu. Znalazły się w nim zalecenia dla przedsiębiorców i kierowców dotyczące kontroli celnych, ubezpieczeń i praw jazdy.

Wykonywanie przewozów na Białoruś na podstawie zezwoleń EKMT

Biuro ds. Transportu Międzynarodowego informuje, że przewozy w relacji Polska – Białoruś, kraje trzecie – Białoruś (z wyłączeniem ograniczeń terytorialnych) mogą być wykonywane na podstawie zezwoleń EKMT. Wyczerpaniu uległ natomiast kontyngent zezwoleń „Białoruś ogólne”.

Chcesz załatwić coś w ZUS? Skorzystaj z e-wizyty

Dzięki e-wizytom w bardzo prosty sposób każdy może porozmawiać z pracownikami i załatwić wiele spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od początku listopada br. z nowej usługi e-wizyta można korzystać we wszystkich oddziałach ZUS. Dzięki niej załatwienie sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest możliwe bez wychodzenia z domu.

Wnioski o zezwolenia EKMT/CEMT 2021 do 27 listopada

Biuro ds. Transportu Międzynarodowego poinformowało, że Polska na rok 2021 otrzymała 322 szt. zezwoleń bazowych EKMT/CEMT. Wnioski o przyznanie zezwoleń EKMT należy składać do 27 listopada 2020 r.

Ukraina – wjazd ze wstępną deklaracją przywozową (ZDP)

Zgodnie z informacją przekazaną przez Państwową Służbę Celną Ukrainy od 7 listopada 2020 r. weszły w życie zmiany przepisów Kodeksu Celnego Ukrainy zobowiązujące przewoźników do przedstawienia wstępnej deklaracji przywozowej (ZDP).

Od 9 listopada 2020 r. rodzicom będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez od 9 do 29 listopada 2020 r. Z zasiłku mogą skorzystać rodzice dziecka do 8 lat, a także ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki opiekuńczej.

Pakiet mobilności: skargi z ośmiu krajów

Do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynęły lub mają wpłynąć skargi z ośmiu krajów: Polski, Estonii, Bułgarii, Węgier, Rumunii, Litwy, Łotwy, Cypru i Malty. Jakie są powody skarg? Państwa wskazują m.in. na sprzeczność pakietu mobilności zasadą swobodnego przepływu usług. Poznaj inne argumenty przeciwko pakietowi.

Polskie Radio Kierowców już działa

Tematyczne audycje, porady prawne i techniczne, rozmowy z ekspertami, bieżące informacje drogowe, ciekawostki dla fanów motoryzacji - takie ma być Polskie Radio Kierowców. Na antenie nie zabraknie też czasu na promocję bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nowa stacja Polskiego Radia ma informować, ale również propagować bezpieczeństwo w ruchu drogowym.