WYDANIE ONLINE

Należący do firmy autokar wyjechał do Norwegii i tam wykonuje przewozy osób. Czy kierowca po 65 godzinach, może rozpocząć 12 dniowy cykl pracy - jeżeli nie był w Polsce - tylko cały czas był w Norwegii?

czytaj więcej »

Kierowca po okresie „wolne” lub „urlop” nie wykonał na karcie kierowcy wpisu manualnego. Za ten okres otrzymał tzw. urlopówkę. Czy w tej sytuacji za brak wpisu kierowca może być ukarany? Czy ewentualna kara dotknie również firmę?

czytaj więcej »

Przewoźnik przesłał fakturę bez dokumentów potwierdzających wykonanie usługi. Czy mam prawo wstrzymać płatność do czasu dosłania dokumentów potwierdzających wykonanie tej usługi? Co możemy zrobić w tej sytuacji?

czytaj więcej »

Prowadzę jednoosobową działalność transportową i jeżdżę ciężarówką o dmc do 7.5 t. Czy gdy zjadę do domu na weekend i będę odbierał odpoczynek, to w jego trakcie mogę np. w sobotę podjechać do warsztatu, żeby pozostawić auto do naprawy kilku usterek?

czytaj więcej »

Prowadzimy przewozy na potrzeby własne. Handlujemy paliwem, ale będziemy mieli potrzebę przewozu paliwa naszym ciągnikiem i naczepą podkontenerową wraz z kontenerem, które nie są naszą własnością. Czy w tym przypadku dalej będzie to transport na potrzeby własne? W kontenerze będzie nasze paliwo, które będzie sprzedane właścicielowi kontenera.

czytaj więcej »

Posiadamy różne samochody, które wykorzystujemy do przewozów na potrzeby własne: zarówno ciężarowe o dmc powyżej 3,5 t., jak i o dmc poniżej 3,5 t oraz samochody osobowe, a także busa ośmioosobowego. Czy możemy wypożyczać te samochody np. pracownikom lub też osobom z zewnątrz na zasadzie wynajmu lub zwrotu za koszt paliwa? Jak zakwalifikować wypożyczenie, gdy będzie dotyczyło samochodu z kierowcą? Czy oznacza to już, że będziemy świadczyć usługi transportowe?

czytaj więcej »

Polska dołączyła do grona państw stosujących elektroniczny list przewozowy (e-CMR). Protokół wszedł w życie 11 września 2019 r. e-CMR to przede wszystkim obniżenie kosztów obsługi oraz możliwość śledzenia przesyłki w czasie rzeczywistym. e-CMR nie zacznie jeszcze obowiązywać, na razie ratyfikowana została konwencja i rozpoczęły się prace, które potrwają kilka lat. Jakie będą przyszłe zalety e-CMR?

czytaj więcej »

Ilościowe zakazy okazały się skutecznym sposobem na uspokojenie ruchu na przełęczy Brennero. Z tego powodu rozważne jest wprowadzenie automatycznych szlabanów. Jak mają działać?

czytaj więcej »

Niemiecki minister transportu i infrastruktury cyfrowej przedstawił pakiet zamian w przepisach dotyczących ruchu drogowego. Część z nich dotyczy wyłącznie kierowców samochodów ciężarowych.

czytaj więcej »

W Czechach wprowadzany jest nowy – satelitarny system opłat drogowych. Konieczna jest więc wymiana urządzenia pokładowego. Nowe boxy są oferowane już od września, natomiast opłaty wg nowego systemu wystartują 1 grudnia br.

czytaj więcej »

Minister finansów postanowił zmienić rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Monitorowanie obejmie towary z pozycji ex CN 2711 (propan, butan i mieszaniny propanu oraz butanu), bez względu na ich ilość. Tym samym systemem monitorowania zostanie objęty przewóz gazu płynnego LPG.

czytaj więcej »

U naszych południowych sąsiadów zezwolono na ruch tzw. długich pojazdów ciężarowych. Zezwolenia ich poruszanie się zostały jednak ograniczone do autostrad i 10 km dróg dojazdowych do miejsca rozładunku.

czytaj więcej »

wiper-pixel