O czym pamiętać zatrudniając nowego kierowcę

Zawód kierowcy jest specyficzny, choćby z powodu szczególnych regulacji związanych z czasem pracy kierowców. Dlatego też przygotowanie umowy o pracę z kierowcą i obwieszczenia o czasie pracy sprawia wielu pracodawcom problem. Jak to najlepiej rozwiązać?

Transport do 3,5 tony – najtrudniejsze przypadki czasu pracy kierowców

Kierowca pojazdu ciężarowego o dmc do 3,5 tony ma prawo do przerwy wynoszącej 15 minut (przerwa śniadaniowa) wliczanej do jego czasu pracy, jeżeli jego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin.

Czas pracy kierowców – co się zmieniło od 3 września 2018

Wraz z nowelizacją ustawy o transporcie, która obowiązuje od 3 września, zmieniono taryfikatory kar. Największe zmiany zaszły w taryfikatorze dla firm. Niestety, nowe przepisy są duże surowsze niż poprzednio.

Nowe taryfikatory kar ITD 2018

Na posiedzeniu 6 czerwca Sejm uchwalił nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Limity kar będą jednak niższe niż początkowo planowano, obniżono też stawki 11 najwyższych kar. Za co zapłacimy mniej?

Kiedy kierowca ma prawo do wcześniejszej emerytury

Kierowca ciężarówki o DMC powyżej 3,5 tony ma prawo do wcześniejszej emerytury, nawet jeśli w związku z przewozem wykonywał też czynności konwojenta, ładowacza lub spedytora. Przy czym te prace dodatkowe powinny być wykonywane jedynie: sporadycznie lub krótkotrwale. Nie mogą być wykonywane często lub trwać długo. Jeżeli te warunki zostaną spełnione uznaje się, że kierowca pracował w warunkach szczególnych i ma prawo do emerytury po 60 roku życia.

Lista obowiązków, które musisz wdrożyć od dnia wejścia w życie nowej ustawy o transporcie

W nowej ustawie o transporcie, nad którą pracuje Sejm, jest sporo zmian, które musisz wdrożyć w swojej firmie od razu, gdy tylko ustawa wejdzie w życie – inaczej możesz zapłacić wysoką karę już przy pierwszej kontroli prowadzonej według nowych przepisów. Jakie to zmiany? Mamy dla Ciebie gotową listę.

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu 2018

W jakich przypadkach kierowca może dokonać wpisu manualnego, a kiedy trzeba mu wystawić zaświadczenie? Kiedy przedsiębiorca może wybrać, ponieważ możliwe są obie opcje? A kiedy nie ma wyboru i konieczny jest automatyczny zapis tachografu? Sprawdź!

Jak uzyskać międzynarodową licencję transportową – koszty i czas oczekiwania

Każda firma chcąca zajmować się transportowaniem towarów za granicę musi uzyskać licencjęna transport międzynarodowy. Wydawane są one przez Biuro ds. Transportu Międzynarodowego, działające w ramach GITD.

Jak uzyskać międzynarodową licencję transportową – koszty i czas oczekiwania

Każda firma chcąca zajmować się transportowaniem towarów za granicę musi uzyskać licencjęna transport międzynarodowy. Wydawane są one przez Biuro ds. Transportu Międzynarodowego, działające w ramach GITD.

Zatrudnianie kierowców z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Nowe zasady od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. weszły w życie nowe przepisy regulujące zatrudnianie na terenie Polski cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Zmiany są bardzo duże! Sprawdź, jak możesz zatrudnić kierowcę cudzoziemca według nowych przepisów.